Cavatina na GPW
Cavatina na GPW

Produkcja Cavatina Films z sukcesem w Cannes

Projekt „Sto lat” („Cent’anni), reżyserowany przez Maję Prelog, którego współproducentem jest Cavatina, zdobył nagrodę Docs-in-Progress, podczas 74. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Produkcja słoweńsko-włosko-polska, pokazana na specjalnych warsztatach Docs in Progress – Showcase Circle Women podczas trwającego właśnie 74. Festiwalu Filmowego w Cannes, spotkała się z uznaniem i wyróżnieniem ze strony jury.

„Sto lat” („Cent’anni) to opowieść o filmowcu i pasjonacie kolarstwa, którego życiowe plany zostały mocno zrewidowane przez chorobę. Film pokazuje jego poszukiwania drogi do długiego i zdrowego życia po przeszczepie szpiku kości, proces radzenia sobie z lękiem przed śmiercią i podejściem do zmian. A przede wszystkim produkcja obrazuje miłość łączącą Blaža z jego partnerką, Mają Perlog. Tłem dla filmowej narracji jest podróż Blaža przez kolejne etapy Giro d’Italia.

W filmie występują: Blaž Murn, Maja Prelog i Franco Roppo Valente. Lev Kowarski odpowiada za zdjęcia, Olga Michalik – montaż. Muzykę do „Sto lat” napisał Sebastian Zawadzki. Za sound design & production odpowiada Cavatina Studio natomiast Cavatina Films jest koproducentem filmu. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W 2016 r. w Bielsku-Białej powstało Cavatina Non-Profit Studio, którego ideą było wspieranie wartościowych projektów z różnych obszarów muzyki zapewniając pomoc merytoryczną i zaplecze techniczne. Przez kilka lat Studio gościło kilkuset wykonawców z całej Polski i nie tylko. Efektem współpracy są własne wydawnictwa muzyczne, jak np. „Cavatina Palio Jazz”, setki zarejestrowanych koncertów i live sessions, kilkadziesiąt albumów muzycznych zrealizowanych w studiu Cavatiny.
Grupa rozwinęła także swoją działalność na obszar produkcji i sound design. Cavatina Studio i Cavatina Film Production w swoim kinowym dorobku koproducenckim mają między innymi film fabularny „Mistrz” (2020, reż. Maciej Barczewski) czy biograficzny „Najlepszy” (2017, reż. Łukasz Palkowski). A teraz także nagrodzony w Cannes „Sto lat”.